Sharp 32-Inch HD Multi-System LED TV PLUS USB Video LC-32LE265M - Black
Are you experiencing difficulties Buying/Ordering this product online? See how to shop here.
₦85,000.00 Original price was: ₦85,000.00.₦60,000.00Current price is: ₦60,000.00.
Key Features
  • ​Screen Size: 32 inch
  • Screen Type: HD LED TV
  • Contrast: High Contrast
  • Screen Resolution: 1366 x 768
  • Connectivity: 2 HDMI, 1 USB Port, 1 3.5mm Headphone Jack, 2x Video In, Analogue audio out
  • USB: Photo, Video, Music Playback
CHECK CURRENT PRICE ON TEMU
Category: Sharp TV Tag: Temu
  • Description
Description
Sharp 32-Inch LC-32LE265M LED HD TV With USB (Video) Port best price in Nigeria
>>>- -Advertisement- -<<<
Take your viewing to a whole new level with the Sharp 32-Inch LC-32LE265M LED HD TV With USB (Video) Port. The LED backlit Sharp AQCUOS 32 inch TV enables high contrast ratio and brighter colours, and offers many ways to view your content, thanks to USB video and Mirroring. Get the Sharp 32 Inch LC-32LE265M online from Jumia at the best price.
High-efficiency LED backlight
>>>-----Advertisement-----<<<
The Sharp AQUOS 32 inch TV uses LEDs which allows for precise brightness control and high-speed response. When combined with the next-generation X-Gen panel, AQUOS 32 inch LED TV delivers a higher contrast ratio with vibrant red colours.
Safety First
MHL
With the MHL feature, you can mirror compatible connected devices such as smartphones and tablets
X-Gen Panel
Thanks to a wider aperture ratio, light transmission is easier through the panel
Eco Picture Control
The AQCUOS 32 inch TV constantly analyzes the picture signal to optimally control the backlight brightness and picture quality. So you have the best picture quality with the lowest power consumption.
Energy Saving Mode
Optical Picture Control (OPC)
OPC automatically adjusts the screen brightness according to the ambient room brightness
No-Signal Off / No-Operation Off
Specifications
  • Screen Size: 32 inch
  • Screen Type: HD LED TV
  • Contrast: High Contrast
Display
  • Screen Size (Diagonal) 32″
  • Panel Type LED LCD
  • Aspect Ratio 16 : 9
  • Pixel Resolution 1366 x 768
Video
  • Video System NTSC, NTSC 4.43, NTSC-M, PAL, PAL 60, PAL B/G, D/K, I, SECAM, SECAM B/G, D/K, K1
  • 3D No
Speaker
  • Sound Stereo
  • Power 10 W
Connectivity
  • Inputs/Outputs 2x HDMI Audio/Video In
  • 1x 1/8″ (3.5 mm) Mini Headphone Out
  • 1x RCA Stereo (L/R) Audio Out
  • 2x RCA Composite Video In
  • 1x RCA Component Video In
  • 1x USB Photo/Music In
General
  • Power Requirements 100-240 VAC
  • Power Consumption Typical: 46.0 W
  • Dimensions (WxHxD) 29.1 x 19.0 x 6.9″ / 739.0 x 482.0 x 174.0 mm With Stand