Thundervolt 3.5KVA 48V SOLAR HYBRID INVERTER - 45A 150V MPPT CONTROLLER
Are you experiencing difficulties Buying/Ordering this product online? See how to shop here.
₦255,000.00 Original price was: ₦255,000.00.₦245,700.00Current price is: ₦245,700.00.
Key Features
  • 3.5KVA 48V Inverter Power
  • Inbuilt 45A 150Volts MPPT Solar Charge Controller
  • Untra-fast Maximum Power Point Tracking (MPPT)
  • Pure Sine Wave Inverter/Charger
  • True C.R.G.O toroidal transformer, lower static loss, more energy saving
  • Double CPU control, higher reliability
  • PV priority mode or AC priority mode optional
CHECK CURRENT PRICE ON TEMU
Category: 3.5kva Generators Tag: Temu
  • Description
Description
>>>- -Advertisement- -<<<
Solar Charge Controller
>>>-----Advertisement-----<<<
Advanced Maximum Power Point Detection in case of partial shading conditions
Outstanding conversion efficiency
No cooling fan. Maximum efficiency exceeds 98%. Full output current up to 40°C (104°F).
Views: 2
Related products
  • -10% Sukam SUKAM FUSION SERIES 3.5KVA/48V INVERTER
    Sukam SUKAM FUSION SERIES 3.5KVA/48V INVERTER
    ₦205,000.00 Original price was: ₦205,000.00.₦184,000.00Current price is: ₦184,000.00.
    CHECK CURRENT PRICE ON TEMU
  • -6% Lutian Lutian 5.5kva Generator LT6500EB-3 With Key
    Lutian Lutian 5.5kva Generator LT6500EB-3 With Key
  • -15% Haier Thermocool Thermocool - Hustler ELECT Generator - 3500E2.8KW+W 3.5KVA
    Haier Thermocool Thermocool – Hustler ELECT Generator – 3500E2.8KW+W 3.5KVA
  • -5% PSC solar (Uk) 3.5KVA Xantra Advanced Online Inverter