Sharp LC-40LE265M 40" Full HD Multi-System LED TV
Are you experiencing difficulties Buying/Ordering this product online? See how to shop here.
₦105,000.00 Original price was: ₦105,000.00.₦97,000.00Current price is: ₦97,000.00.
Key Features
  • Screen Size: 40 Inches
  • Screen Resolution: Full HD (1920 x 1080) Native Resolution
  • Ultra-Fine Motion 200 Technology
  • Multi-System Compatible
  • Edge-Lit LED Backlight
  • 2 x HDMI / 1 x USB
CHECK CURRENT PRICE ON TEMU
Category: Sharp TV Tag: Temu
  • Description
Description
Sharp Aquos 40 Inch LED Television – LC-40LE265
>>>- -Advertisement- -<<<
Watch television across PAL, SECAM, and NTSC video systems with the Sharp LC-40LE265M 40″ Full HD Multi-System LED television. This LED television has an edge-lit LED backlight and features a 40″ display. With a native resolution of 1920 x 1080, this 40 inch LED TV can display detailed 1080p content without pixel-loss. The LC-40LE265M is equipped with USB and HDMI inputs. Integrated Ultra-fine Motion 200 is designed to reduce distortion on fast-moving content. Dual 5W stereo speakers are onboard for audio playback.
>>>-----Advertisement-----<<<
High-Efficiency Led Backlight
7 Shields
Features
  • Brand: Sharp
  • Type: LED TV
  • Model: LC–40LE265
  • Full HD LED TV
  • 40 Inch LED Screen
  • Narrow Bezel, Easy Color Adjustment
  • Super Eco Mode, Photo Frame Mode
  • Ultra-fine Motion 200
  • MHL
  • Screen Size 40″ (101 cm)
  • Resolution 1920 x 1080
  • Backlight System AQUOS LED (Edge-Lit)
  • AQUOMOTION LITE 200Hz/ 240Hz
  • Mobile High Definition – MHL
  • High sensitivity tuner
  • 1080/24P Signal Input for the film frames just as theater
  • USB music and photo playback
  • HDMI terminal for simple digital connection with AV equipment
  • Photo Frame Mode for photo viewing enjoyment
  • Super Eco Mode for ecological operation
Views: 5
Related products
  • -12% Sharp 32" HD LED TV - LC32LE185M
    Sharp 32″ HD LED TV – LC32LE185M
    ₦65,000.00 Original price was: ₦65,000.00.₦57,000.00Current price is: ₦57,000.00.
    CHECK CURRENT PRICE ON TEMU
  • -54% Sharp 32inch HD LED - TV
    Sharp 32inch HD LED – TV