Samsung 43 INCH UHD 4K SMART TV - 43NU7100
Are you experiencing difficulties Buying/Ordering this product online? See how to shop here.
₦189,000.00 Original price was: ₦189,000.00.₦172,000.00Current price is: ₦172,000.00.
Key Features
  • 4K UHD Resolution
  • HDR Pro
  • Purcolour
  • Resolution 3,840 × 2,160
  • HDMI  Yes
  • USB   Yes
  • UHD ENGINE
CHECK CURRENT PRICE ON TEMU
Category: Samsung Smart TV Tag: Temu
  • Description
Description
Samsung 4K UHD Smart LED TV features a unique design and true to life colors.
It features a 43 inch LED panel that displays content in Ultra HD at a resolution of up to 3840 x 2160 pixels.
This Samsung TV offers enhanced performance as it includes a powerful Quad Core processor.
Furthermore, this Samsung Smart LED TV is wall mountable for convenience of use.
Display
Screen Size: 43″Resolution: 3840 x 2160Screen Flat:
Video
Smart Service
Apps: YesBilling Yes (AE)EXTRA YesWeb Browser Yes
Convergence
Internet Enabled    Yes
Panel Shape Flat
Resolution 3840 x 2160
Resolution Maximum 4K
Screen Size  43″
Speakers   20W
USB Ports   Yes
>>>- -Advertisement- -<<<
Views: 57
Related products
  • -55% Samsung 65 Inch UHD 4K LED Smart TV - 65M7000
    Samsung 65 Inch UHD 4K LED Smart TV – 65M7000
    ₦1,500,000.00 Original price was: ₦1,500,000.00.₦680,430.00Current price is: ₦680,430.00.
    CHECK CURRENT PRICE ON TEMU
  • -17% Samsung 55" Curved Ultra HD Certified 4K HDR 1000 Smart TV 55MU7350 Series 7 + Free Wall Bracket
    Samsung 55″ Curved Ultra HD Certified 4K HDR 1000 Smart TV 55MU7350 Series 7 + Free Wall Bracket
  • -13% Samsung 50" UHD 4K Flat Smart TV MU7000 Series
    Samsung 50″ UHD 4K Flat Smart TV MU7000 Series
  • -13% Samsung 75" Series 7 MU7000 Dynamic Crystal Colour Ultra HD Certified 4K HDR 1000 Smart TV