Luminous 1.5KVA Inverter + 200AH/12V SMF C10 (Sealed Maintenance Free) Batteries + Rack
Are you experiencing difficulties Buying/Ordering this product online? See how to shop here.
₦400,000.00 Original price was: ₦400,000.00.₦326,200.00Current price is: ₦326,200.00.
Key Features
  • 1.5KVA Luminous
    Eco Volt Inverter & 200AH/12V C10 SMF (Dry Cell)
  • Blue Colour Battery with Absorbent
    Glass Mat (AGM) technology
  • Pure Sine wave Inverter
  • Design Life 4-5Years
  • One Year Warranty
CHECK CURRENT PRICE ON TEMU
Categories: 5kva Inverter, Inverter Tag: Temu
  • Description
Description
Eco
Volt 1.5KVA Inverter +Newly Introduced Luminous C10 200AH/12V SMF (Sealed
Maintenance Free) Batteries + Rack are specially designed to provide
comfortable and hassle-free life. Their impeccable functioning, outstanding
design and powerful performance are as a result of the rigorous research &
development and most innovative technology being used in the manufacturing
process.
>>>- -Advertisement- -<<<
Eco Volt is a pure
sine wave home UPS with features such as intelligent water level indication
which helps consumer to track water level in wet-cell battery, it is hassle
free and low harmony distortion that makes inverter practically noiseless.
Nominal Voltage………………………………12V
Nominal Capacity 80.6°F(27°C)
10 hour rate (20A, 10.80 V)………………….200Ah
1 hour rate (129A, 9.6 V)…………………..129Ah
Internal Resistance
Fully Charged battery 80.6°F(27°C)……….3.0mOhms
Self-Discharge
Luminous power backup systems are specially designed to
provide safety to the sensitive and high-end equipment, securing them during
irregular power situations.
>>>-----Advertisement-----<<<
To add this 24/7 service support & least amount of
maintenance makes these offering a value for money proposition.
Luminous inverters and batteries are supported across
Nigeria by its world class end to end service and installation support by Simba
Service. Luminous Inverter was awarded by AQAA as the best quality inverter
product in Nigeria
Views: 3
Related products
  • -5% Novel Solar 3.5kVA Complete Inverter Package
    Novel Solar 3.5kVA Complete Inverter Package
    ₦770,000.00 Original price was: ₦770,000.00.₦735,000.00Current price is: ₦735,000.00.
    CHECK CURRENT PRICE ON TEMU
  • -8% Genus 7.5kva Genus Inverter
    Genus 7.5kva Genus Inverter
  • -3% Kevin Rugged 5kva KEVIN Inverter with 8 Slim American Standard 180ah Batteries
    Kevin Rugged 5kva KEVIN Inverter with 8 Slim American Standard 180ah Batteries
  • -3% Kevin (Reduced Shipping Fee) Rugged 5kva inverter with 8 Quanta 200ah batteries