LG LG Full HD 1080p Smart Satellite Wifi LED TV - 43" LG TV 43LJ550V + Free Wall Bracket
Are you experiencing difficulties Buying/Ordering this product online? See how to shop here.
₦205,000.00 Original price was: ₦205,000.00.₦185,900.00Current price is: ₦185,900.00.
Key Features
  • Smart functionality gives you access to your favorite apps and content using webOS 3.5.
  • 1080p Full HD resolution for a lifelike picture
  • Direct-lit LED produces great picture quality
  • 60Hz refresh rate allows fast moving action scenes to be seen with minimal motion blur (120Hz effective rate)
CHECK CURRENT PRICE ON TEMU
Categories: LG Smart TV, Smart TV, TV Tag: Temu
  • Description
Description
SUMMARY
>>>- -Advertisement- -<<<
    Screen size (in.)
43
    Display Type    LED
    Resolution    1920 x 1080
    Display Format    Full HD 1080p
    Smart TV Operating System    webOS 3.5
    Speaker System    2 Channel
    Other Features    webOS 3.5, Color Master Engine, Virtual Surround
    Refresh Rate    60Hz
    Color Master Engine    Yes
minusAudio
    Mono/Stereo/Dual (MTS/SAP)    Yes
    DTS Decoder    M6
    Sound Mode    Virtual Surround
    Speaker System    2 Channel
    Output Power    20W
    Clear Voice    Yes
minus
Smart TV
    webOS 3.5    Yes
    Remote Control    Standard
    LG Content Store (App Store)    Yes
    Full Web Browser    Yes
minusConnectivity
>>>-----Advertisement-----<<<
    Wifi(Wifi Direct)    Yes
    Wi-Fi® Built-In    Yes
    Simplink (HDMI CEC)    Yes
Views: 4
Related products
  • -15% LG 65 INCH LG UHD 4K SMART LED TV WITH MAGIC REMOTE
    LG 65 INCH LG UHD 4K SMART LED TV WITH MAGIC REMOTE
    ₦580,000.00 Original price was: ₦580,000.00.₦495,000.00Current price is: ₦495,000.00.
    CHECK CURRENT PRICE ON TEMU
  • -5% LG LG 55'' Smart 4K UHD TV+Magic Remote-LJ550
    LG LG 55” Smart 4K UHD TV+Magic Remote-LJ550
  • -22% LG LG "49" FULL HD LED SMART TV BUILT IN SATELITE RECIEVER WIFI
    LG LG “49” FULL HD LED SMART TV BUILT IN SATELITE RECIEVER WIFI
  • -16% LG 43" LED Smart TV + Built In Satellite Receiver, AV,2HDMI,USB, Wifi And A Free Wall Bracket