LG 55" Super UHD 4K Smart LED TV With AI ThinQ - 55SK8000PVA
Are you experiencing difficulties Buying/Ordering this product online? See how to shop here.
₦400,000.00 Original price was: ₦400,000.00.₦349,000.00Current price is: ₦349,000.00.
Key Features
  • Screen: 55 inches
  • Picture Quality: 4K Ultra HD (3,840 x 2,160)
  • Processor: α7 Intelligent Processor
  • 4K Upscaler: Yes
  • Operating System: webOS
  • Magic Remote Control: Yes
  • Satellite Receiver: Yes
  • Speaker System: 2.0 Channel
  • Dolby Atmos®
  • Bluetooth Audio Playback
  • Output Power: 20 W
  • Wi-Fi® Built In: (802.11ac)
  • Bluetooth®
  • Wi-Fi Direct
  • HDMI: 3
  • USB: 2
  • RF In (Antenna/Cable)
  • Ethernet
  • Digital Audio Out (Optical)
  • Magic Remote Control
  • Gallery Mode
CHECK CURRENT PRICE ON TEMU
Category: LG TV Tag: Temu
  • Description
Description
>>>- -Advertisement- -<<<
More Detail, More Color, More Everything
A Smart Brain α7 Intelligent Processor
More Color. More Realistic
>>>-----Advertisement-----<<<
All the Colors of Life
Premium Content Choices
Cinematic Sound at Home with Dolby Atmos®
Smooth and fast 4K HDR gaming
Gallery Mode
Metal Frame of Mind
Views: 24
Related products
  • -8% LG 55'' UHD 4K SMART SATELLITE TV+Magic Remote-55UK6400PVC
    LG 55” UHD 4K SMART SATELLITE TV+Magic Remote-55UK6400PVC
    ₦260,000.00 Original price was: ₦260,000.00.₦239,800.00Current price is: ₦239,800.00.
    CHECK CURRENT PRICE ON TEMU
  • -60% LG 70'' SMART UHD 4K SATELLITE TV + MAGIC REMOTE-70UK7000
    LG 70” SMART UHD 4K SATELLITE TV + MAGIC REMOTE-70UK7000
  • -46% LG LG LG 65" ULTRA HD 4K SMART HDR TV+MAGIC REMOTE-65UK6100
    LG LG LG 65″ ULTRA HD 4K SMART HDR TV+MAGIC REMOTE-65UK6100
  • -7% LG 50'' UHD 4K SMART SATELLITE TV+Magic Remote-50UK6300
    LG 50” UHD 4K SMART SATELLITE TV+Magic Remote-50UK6300